Чували сте за възможността за въвеждане на електронно трудово досие и дигитализация на човешките ресурси, но все още се двоумите дали да направите решаваща крачка и да преминете към все по-популярните инструменти за оптимизиране и автоматизиране на тези процеси? Не сте сигурни дали ще може да осигурите съответствие с нормативните изисквания, сигурността на информацията и вътрешните си процеси? Не може да прецените струва ли си промяната за организацията и какви ползи би донесла тя?
В тази статия ще ви представим някои от основните предизвикателства, които може да разрешите с въвеждането на електронно трудово досие, предимствата от въвеждането му на практика и добавената стойност, която може да създадете.
Въпреки че всяка организация има свои специфични вътрешни процеси, класическото управление на трудово-правните отношения често се отличава с някои общи характеристики, които създават предизвикателства пред всички организации.
Основните предизвикателства, свързани с традиционния начин на управление на трудово-правните отношения често се изразяват в:
– повишени разходи: необходимост от обработка и администриране на голямо количество физически документи, което създава повишени разходи за труд, хартия, места за съхранение, печат и куриери;
– бавни процеси: физическото администриране на документите води до забавяне, риск от човешки грешки, трудна проследимост и др.;
– липса на гъвкавост: затруднена работа от разстояние, трудно организиране на процеси, свързани с връчването на документи, бавна адаптация към променящи се нормативни изисквания и др.
В резултат от това без подходящите дигитални инструменти управлението на трудово-правните процеси често е скъпо, неефективно и с висока административна тежест.
Независимо че проблемът с физическото управление на трудово-правните процеси е по-голям при по-големите организации, всяка компания разходва ценен HR ресурс за създаване и поддържане на трудовите досиета на хартия. Това натоварва HR екипите и ги лишава от възможност да работят дистанционно, както и да се концентрират върху стратегически задачи. Методът се характеризира още с голям въглероден отпечатък, което често е в противоречие с целите за устойчиво развитие на компаниите.
Възможността за въвеждане на електронно трудово досие се урежда от чл. 128б от Кодекс на труда и съответната наредба. Наредбата определя както видовете документи, които могат да бъдат съхранявани електронно, така и изискванията към системата на досието, която работодателят може да въведе.
Конкретните ползи от въвеждане на електронно трудово досие зависят от спецификите на избраната система и нуждите на компанията. Накратко, основните ползи могат да включат:
Тези аспекти могат да бъдат обогатени по различни начини, които подобряват преживяването на организациите. Пример за това са интеграция с други системи, self-service портали, мобилни приложения за служители и др.
Въвеждането на електронно трудово досие създава цялостна добавена стойност чрез модернизиране на начина на работа на организацията. Добрите решения могат изцяло да оптимизират трудово-правните процеси, да повишат продуктивността на HR екипа и да подобрят административното взаимодействие на служителите с компанията. Те също са и ефективна крачка в посока изграждане на „зелен офис“ и намаляване на въглеродния отпечатък на компанията.
Електронното трудово досие би могло да бъде свързващо звено в една “екосистема” от решения за управление на човешките ресурси. При правилно внедряване и интеграция с други решения, то може да доведе до автоматизиране на всички HR процеси, както и да направи легитимна дигиталната комуникация в трудово-правните отношения в България.
Въвеждането на електронното трудово досие е възможност, предоставена от законодателството на Република България. То поставя изисквания към системата, която може да внедри работодателят.
Добрите решения носят преки и косвени ползи за работата на HR екипа, служителите и организацията като цяло. Сред тях са намаляване на разходите, повишаване на ефективността на HR екипа и подобряване на сигурността на данните. Те създават още допълнителна добавена стойност, свързана с модернизиране на начина на работа, въвеждане на зелени политики и подобряване на преживяването на служителите.
Свържете се с нас и разгледайте първото легитимно електронно досие в страната, подходящо за всякакви организации. Следете блога, за да разберете как то допринася за опазване на околната среда в нашата следваща статия!